Kıl Dönmesi Tedavi Hizmetleri

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Yazar 13 Haziran 2018 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi, tıbbi olarak “pilonidal sinüs” olarak tanımlanan bir hastalıktır.

Genel olarak erkeklerde görülen bir hastalıktır. Son birkaç yıl öncesine kadar, ameliyatları çok ağır geçen bir hastalık olduğu bilinmektedir. Eski dönemde yapılan ameliyat sırasında kişinin narkoz altına alınması, büyük bir kesik atılarak ameliyatın devam ettirilmesi ve içerisinde kıl yumaklarının birikmesine neden olan keselerin alınamadığı bir ameliyattır. Son dönemde kişilerin hayattan çok uzun süre uzak kaldığı gözlemlenen ameliyatın geliştirilmesi söz konusu olmuş ve artık ameliyatsız bir şekilde hastaların tedavi edilmesi mümkün bir hal almıştır.

Yeni getirilen teknik sayesinde, kişilerin ameliyatsız bir şekilde hastalıktan kurtulmasının yanı sıra, ameliyat sonucunda ortaya çıkan komplikasyonlarda ortadan kalkmıştır.

Kişilerin eski yöntemler ile uygulanan ameliyatlar sayesinde hastalıktan kurtulduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü, hastanın ameliyattan sonra tekrardan kıl dönmesi yaşama oranı yüzde 50 olarak tespit edilmiştir. Ancak yeni geliştirilen müdahale sistemi sayesinde ameliyattan sonra kişi hiçbir rahatsızlık hissetmez.

Operasyondan sonra sadece yüzde 6 gibi bir maksimum oran belirlenmiş ve hastalığın tekrar etmesi oranı son derece düşük seviyede gözlemlenmiştir. Eskiden ameliyat neredeyse 2 saate yakın sürerken, şu anda operasyonun 10 dakika içerisinde sonlandırılması mümkündür.

Ameliyatsız kıl dönmesinin tedavisi mümkün mü?

Ameliyatsız müdahale dendiği zaman kişilerin aklına ilaç tedavisi gelmektedir. Kıl dönmesi maalesef ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılması mümkün olan bir hastalık değildir. Kıl dönmesi yaşayan kişilerin çeşitli kürlerden yararlanması ve ilaç tedavileri ile kandırılması bu döneme kadar, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kıl dönmesi sorunu ile karşı karşıya olan herkes bilmelidir ki hastalıktan kurtulmanın tek yolu cerrahi müdahalelerdir.

Kişiye ilaç verilebilecek tek durum ise kıl dönmesinin bir apse oluşturmuş olması ve buna bağlı olarak iltihaplanmalar yaşamasıdır. Kıl dönmesi kaynaklı olarak iltihap sorunu yaşayan kişiye kısa süreli bir antibiyotik tedavisi uygulanarak operasyona hazır hale gelmesinde yardımcı olunur. Herhangi bir ilaç tedavisi ile kıl dönmesinden kurtulabileceğinizi düşünerek; sadece kıl dönmesinin daha kötü bir hale gelmesinde ve sizin gündelik yaşamınıza sorunlar meydana getirmesine neden olursunuz.

Kıl dönmesi evreleri

Kıl dönmesi 4 evreden oluşan bir hastalıktır ve kişilerin 2’nci evreye kadar hastalığı yakalamaları halinde bu operasyondan ilaç tedavisi görmeden yararlanmaları mümkündür. Ancak kişinin kıl dönmesi çok fazla ilerlemiş durumdaysa, bu durumda apse oluşumu gözlemlendiği için antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Bu nedenle; belirtileri gördüğünüz anda mutlaka doktora giderek kendinizi emniyet altına almanız gerekmektedir.

Kıl dönmesi tedavisi

Kişi kıl dönmesi rahatsızlığı ile doktora gittiğinde; doktor öncelikle hastalığın evresini belirler. Hastalığın evresine göre kişi hızlı bir şekilde operasyona alınabilir ya da ilaç tedavisi ile apse sorunu ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Enfeksiyon sorunun ortadan kaldırılması ile birlikte kişi operasyona alınır. Sorunlu bölge tespit edilir. Sorunlu bölgenin dezenfekte edilmesi sağlanır ve kişinin belden aşası uyuşturulur. Oldukça küçük bir kesik içerisinden kişinin sorunu bölgesine müdahale edilir. Müdahale sırasında soruna neden olan kıl ve kılın içerisinde bulunduğu kapsül bölgeden çıkarılır. Bölgede sağlıklı doku zarar görmez.

Yapılan ameliyat sonucunda; kişinin gün içerisinde yeniden hayatına adapte olması mümkündür. Bu işlem oldukça basit bir işlemdir, kişinin narkoz altına alınmasına gerek yoktur. Hastalar; operasyondan sonra çok kısa bir süre dinlenerek ardından yürüyerek hastaneye terk edebilirler.

Hastalar; kıl dönmesi, makat bölgesinde bir problem olduğu için bu durumu doktorlara göstermekten çekinmektedirler. Fakat hastalık tedavi edilmediği sürece kişi için bir işkence haline gelecektir.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp