Kıl Dönmesi Tedavi Hizmetleri

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Yazar 13 Haziran 2018 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi; en sık yaşanan rahatsızlıklardan biridir. Toplum içerisinde en fazla erkekler tarafından yaşamakta olan bir hastalıktır. Kişilerin en dinamik olduğu dönemde hastalığın meydana geldiği görülmektedir.

En sık görülen yaş aralığı 15 ile 35 olarak tespit edilmiştir. Hastalık erken dönemde teşhis edilmesi halinde; kişiyi günlük yaşamında rahatsız eder bir hale gelmeden alabilecekken, ilerleyen dönemlerde tespit edilmesi halinde kişinin yürümede zorluk çekmesine dahi neden olabilmektedir.

Kıl dönmesi kişinin vücudunda; makat bölgesinde kıl düşmesi ve bu kılın ya da kılların deri altında transfer olması ile birlikte kendini göstermektedir. Deri altına transfer olan kıllar bir araya gelerek apse oluşmasına neden olurlar.

Genel olarak kıllar bir kese içerisinde toplanıp; tüy yumağı halini alır ve zaman içerisinde enfeksiyon oluşumuna neden olarak büyümeye başlarlar. Bu durum çevredeki dokuların zarar görmesine neden olmaktadır. Bu aşamaya gelmiş bir hastaya mutlaka müdahale edilmesi gerekmektedir.

Doktorlar; hastalığı 4 evrede ele almaktadırlar. Hastalığın ilk aşamalarda tespit eden birine çok daha kolay bir şekilde müdahale yapılması mümkünken, hastalığı üçüncü ve dördüncü aşamada test eden birini genel olarak öncelikle etkili bir antibiyotik tedavisi uygulanması yapılmaktadır. Kıl dönmesinin yarattığı enfeksiyonun makat bölgesinden temizlenmesi gerekmektedir.

Bazı hastalar bölgedeki enfeksiyonun temizlenmesi ile birlikte hastalığın çeşitli belirtilerinin ortadan kaybolduğunu görerek; tedaviye devam etmemektedirler. Ancak enfeksiyonun temizlenmesi sorun halledildi anlamına gelmemektedir. Sorun hala devam ederken tedaviyi yarıda bırakmanız çok daha etkili bir enfeksiyon oluşmasına ve bu durumda kullanacağınız antibiyotik tedavisinin de bir anlam ifade etmesine neden olmaktadır. Antibiyotik tedavisinin ardından kişinin hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ve bu alanda bozulan doku ile birlikte tüy kesesinin de çıkartılması gerekmektedir.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinin faydaları

Standart bir kıl dönmesi ameliyatı sonucunda kişinin sorundan tamamen kurtulduğu söylenemez. Bu ameliyatlar sırasında kıl dönmesinin oluştuğu kapsülün çıkarılması mümkün olmamaktadır. Kapsül içeride kaldığı için kişinin yeniden hastalığının tekrarlama oranı yüzde 50 civarında seyretmektedir.

Yeni dönemde kişilerin bu tür sorunlardan uzak tutulabilmesi adına ameliyatsız bir yöntem olarak mikro sinüsektomi operasyonu geliştirilmiştir. Başlarda birinci ve ikinci evre hastaların üzerinde denenen yöntem; şu anda üçüncü ve dördüncü evrede bulunan kıl dönmesi hastalarının da rahat bir şekilde yararlanabildiği bir yöntemdir. Birinci ve ikinci evrede hastalığı keşfeden kişiler; herhangi bir problem olması halinde, hızlı bir şekilde hastanede 10 dakika içerisinde tedavi edilebilmektedirler. 3 ve 4’üncü evre hastalarının, öncelikle bir antibiyotik tedavisi görmesi ve ardından işleme tabi tutulmaları yeterlidir.


Mikro sinüsektomi
yöntemden yararlanarak tedavi gören hastaların avantajlarını ele alalım:

  • Kişinin çok fazla muayene edilmesi gerekmez.
  • Pansuman yapılması gerekmez.
  • Ameliyattan sonra yeniden herhangi bir durumda kıl dönmesinin oluşma yüzdesi sadece 6 olarak belirlenmiştir.
  • Ameliyattan 30 dakika sonra kişi rahat bir şekilde hayatını devam edebilmektedir.
  • Sadece 2 santim kadar bir kesik açılır.
  • Kesik içerisinden kılın bulunduğu kapsül alınır.
  • Bölgedeki hasarlı doku tamamen temizlenir ve ardından bölgeye kapatılır.
  • Herhangi bir kanamanın olmadığı başarılı bir operasyondur.
  • Maksimum 20 dakika sürmektedir.
Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp