Kıl Dönmesi Tedavi Hizmetleri

Kıl Dönmesi Nerde Oluşur?

Yazar 17 Ocak 2018 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi hastalığının tam olarak hangi nedenlerden dolayı ortaya çıktığı hakkında farklı görüşler savunulmaktadır. Bu konuda iki görüş vardır: Birincisi, hastalığının nedenini açıklarken, doğumdan kaynaklandığı ile ilgili olduğunu ifade etmektedirler. Kuyruk sokumu bölgesi, embriyolojik gelişmemiz esnasında önemli bir bölgedir. Bu bölgede fetüs evresinde cilt altı bölgesindeki doku hatlarında yaşanan eksik birleşme nedeniyle dermal kist kalıntıları ortaya çıkmaktadır.

Kıl dönmesi de bu süreçle ilgili bir durumdur şeklinde bir görüş vardır. İkinci görüşe göre, ise hastalığın sonradan elde edilen bir durum olduğu şeklindedir.  Bu görüşe göre,  kılların sürtünme yolu sonucunda, dışarıdan içeriye doğru girdiği belirtilmektedir. Her iki görüşün de, farklı hastalarda ayrı ayrı şekillerde, etkili olduğu söylenebilir. Çünkü her iki teori de tüm hastaları açıklamakta yetersiz kalmaktadır.

Hastalığın ortaya çıkışında etkili olduğu düşünülen faktörler:

  • Hormonların etkisi
  • Kıl faktörü
  • Sürtünme ve Baskı
  • Enfeksiyon gelişmesi

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

İlk ergenlik döneminde üretilmeye başlayan cinsiyet hormonları, kıl guddelerini uyarıp  hastalığın oluşumuna zemin hazırlar. Kıl dönmesi rahatsızlığında, kuyruk sokumu bölgesinde, orta kısımda, cilt üzerinde gözle görülür çok ufak delikler gözlenir. Bunlar, yer çekimi nedeni ile kalçaların çekmesine bağlı olarak genişlemiş ve gözle görülür duruma gelmiş kıl folikülleridir. Bu hastalığa ABD ordusunda askerlik yapanlarda ve jip sürücülerinde sık rastlanması üzerine “jip hastalığı” denmiştir. Bu deliklerin, mikroorganizmaların girişine açık kapı görevi vardır; folikülit (kıl kökü iltihabı) ve kıl dönmesi absesine neden olur.

Kıllar koptukça, kalçaların sürtünme hareketinin de desteği ile cilt üstünde bulunan minik sinüslerden içeriye doğru girmekte ve kalçanın iç kısmına doğru ilerlemektedir. Kılların üstünde bulunan, tek taraflı çok ufak boyuttaki çıkıntılar, kılların içeri doğru büyümesini daha kolay hale getirmekte ve tekrar geriye doğru gitmesine engel olmaktadır.  Fiziki kontrollerde kimi zaman, sinüs ağzının hemen iç kısmında,  kıl kümelerine rastlanmaktadır.

Kalçadan İçeriye doğru girip bu bölgelerde yerleşen kıllar, vücut tarafından yabancı bir nesne olarak görülür. Yabancı cisme karşı reaksiyon başlamakta ve enfeksiyon gelişmesine neden olmaktadır. Kıl dönmesi ile şikayette bulunan hastaların, hemen hemen yarısında görülen ilk belirti abse oluşumu ile ilgili olmaktadır.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp